Lámpák paraméterei - mi alapján válasszunk
2024. 1. 5.
Annak ellenére, hogy a Fenix zseblámpák és fejlámpák paramétereit egységes eljárással mérik, néha nehéz elképzelni, ezek mit is jelentenek. A következő sorokban megpróbáljuk tisztázni a kérdést.
2010 óta a Fenixlight az összes új modellhez az ANSI / NEMA FL 1-2009 amerikai szabvány szerint listázza a paramétereket. Ez pontosabbá teszi a vásárlók tájékoztatását és megkönnyíti az eligazodást a különböző gyártók kínálatában, akik a lámpák paramétereit szintén az ANSI / NEMA FL 1 szabvány szerint listázzák. A Fenix az egyik első, nem amerikai LED lámpa gyártó, akik önként megfelelnek ennek a szabványnak. Más gyártók is ezt a szabványt használják pl.: Streamlight, Maglite, Surefire, Energizer, Duracell, Black Diamond, Princeton és mások.
Az ANSI/NEMA FL 1 szabvány szerint a következő paramétereket mérik:
- Fényáram (lumen)
- Fénysugár intenzitása (kandela) és hatótáv
- Az akkumulátor üzemideje
- Ütésállóság
- Vízállóság
A mérés feltételei
A zseblámpák és fejlámpák paramétereit a laboratóriumban teljesen feltöltött akkumulátorral mérik +21°C (±3°C) levegő hőmérsékletű és 50-80% páratartalmú környezetben.
Laboratórium vs. valóság
De mi történik, megváltozik-e valami, ha kivesszük a zseblámpát a laboratóriumból a nappali fénybe, ööö, az éjszaka sötétjébe?
A lámpa ellenállása a mechanikai sérülésekkel szemben
Ez valószínűleg egyértelmű. Az ütésállóság a kemény felületre (például betonra) való esés minimális magasságát jelzi, amelynél a lámpa nem sérül meg. A lámpatesten nem lehet repedés, és teljesen működőképesnek kell lennie. A vizsgálat minimális ejtési magassága 1 méter.
Előfordulhatnak azonban olyan helyzetek, amikor a lámpa akár 1 méterről eséskor is megsérülhet. Például, ha a reflektor az üvegével közvetlenül egy éles kőre esik. Ha ilyen baleset történik, nem hagyjuk cserben, és általában ingyenesen megjavítjuk a lámpát.
A vízállóság mérése egy másik szabvány szerint történik, tartományát pedig az úgynevezett IP szerint adják meg. A jelölés ekkor IPXY, ahol X a lámpába kerülő szilárd részecskék méretével szembeni ellenállást (por), Y pedig a vízzel szembeni ellenállást jelzi. A Fenix termékek esetében ezek általában különböző intenzitású fröccsenő víz (eső) (pl. IP66) vagy nyomás alatti víz (felszín alá merítés), különböző maximális mélységben és különböző eltöltött idővel (pl. IP67, IP68).
Miért világít messzebbre egy kisebb fényáramú lámpa, mint az erősebb lámpák?
A hatótáv azt a távolságot adja meg, amelynél a lámpa világítási intenzitása 0,25 lux értékre csökken. Ez megközelítőleg a telihold által keltett fény intenzitása tiszta égbolton. Az érték a lámpa bekapcsolását követő 30-120 másodperces intervallumban kerül leolvasásra.
Az a távolság, amelynél ez az érték csökkenni fog, nemcsak a lámpa fénykibocsátásának (teljes fénymennyiség) függvényében változik, hanem elsősorban a reflektor alakjától és méretétől (hová, mennyi fényt szór) és a használt LED alapján. Általánosságban elmondható, hogy egy nagyobb reflektor fókuszáltabb sugarat hoz létre, nagyobb hatótávval.
Például a taktikai és a vadáslámpáknak céljukból adódóan keskeny a fénysugara, erős középponttal, és ez a keskenyebb fénycsóva messzebbre világít, mint a nagyobb világítási szögű civil felhasználású és EDC zseblámpák fénye, még azonos vagy még nagyobb teljesítmény mellett is.
A fény intenzitását kandelában (cd, candela) adjuk meg, amelyet kalibrált luxméterrel mérnek 2, 10 és 30 méter távolságból a legintenzívebb részén (általában afénysugár közepén). Minél magasabb a kandela értéke, annál nagyobb a hatótáv.
És a legjobbat a végére
Valószínűleg a legtöbb bizonytalansággal akkor találkozik, amikor összehasonlítja az akku időtartamát az egyes világítási módokban.
'A zseblámpa valóban kibírja a megadott ideig a maximális fényteljesítményt turbó üzemmódban?'
'Hogyan lehetséges, hogy az azonos akkumulátorral rendelkező fejlámpák közepes üzemmódban különböző ideig világítanak?'
'A 200 lumenes fejlámpa garantált élettartama 4 óra, de sífutáson csak 3 órát bírt. Miért?'
Ez néhány olyan kérdés, amelyet gyakran feltesznek nekünk. A kérdés meglehetősen átfogó, de megpróbálunk mindent a lehető legrövidebben összefoglalni.
Mindenekelőtt tisztában kell lenni azzal, hogy a lámpákra megadott időtartamok nem garantáltak, hanem a laboratóriumi vizsgálatok során pontosan mért időtartamok. Az akkumulátor élettartama az az idő, amíg a fényáram a bekapcsolás után 30 másodperccel mért kezdeti érték 10%-ára csökken. A gyakorlati használatban, többszöri be- és kikapcsolás, eltérő környezet (főleg a hőmérséklet és páratartalom) az ANSI/NEMA FL 1 szabvány szerint mérttől eltérő hatással lehet az akkumulátor élettartamára.
Arra is szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy a turbó/burst módokat általában nem állandó világításra szánják. Használhatók például a beláthatatlan terepen való körülnézésre vagy az ösvény megvilágítására a rövid távú tájékozódás érdekében. A terepen való mozgás során a gyalogláshoz általában legfeljebb 50 lumen, futáshoz legfeljebb 200 lumen, és a terep nehézségétől és a sebességtől függően általában nagyobb, 400-1200 lumenes módra van szükség (MTB, sífutás...). Mindez természetesen az adott felhasználó látásának fizikai állapotától is függ.
Magas módok használatakor a LED felmelegszik, ami teljesítménycsökkenéshez vezet, hogy ne égesse meg a felhasználót és ne sérüljön meg a lámpa (aktiválódik a túlmelegedés elleni védelem). A környezeti hőmérséklet és páratartalom is befolyásolja a túlmelegedés elleni védelem kialakulását.
Egyes zseblámpák úgy vannak programozva, hogy tartsák a beállított üzemmódot, és ennek csökkenését csak az említett túlmelegedés és az akkumulátor töltöttségi állapota okozza. Más zseblámpák programozott akkumulátorkímélővel rendelkeznek, és az egyes üzemmódokban fokozatosan vagy ugrásszerűen csökkentik a teljesítményt, még akkor is, ha nincs túlmelegedés és az akkumulátor kellően fel van töltve.
Hogyan igazodjunk ki benne? Meddig fog ténylegesen világítani a lámpa?
Magasabb üzemmódokban a túlmelegedés elkerülése érdekében világítás közben a teljesítmény csökken. Ha a teljesítményt az elektronika szabályozza az akkumulátor kímélése érdekében, akkor az alacsonyabb üzemmódokban is csökkentheti a fényáramot a lámpa a hőmérséklettől függetlenül. Attól függően, hogy a gyártó hogyan állította be az adott modellt. Annak érdekében, hogy az egyes modellek világítási jellemzőit minél jobban meg tudja becsülni, grafikont helyezünk el a lámpákkal a teljesítmény - és üzemidők csökkenéséről. Ezért kérjük, vegye figyelembe ezt a mértéket, amikor az Ön igényeinek megfelelő terméket választ. Lásd alább a hasonló fejlámpák grafikonját.
A Fenix HM50R V2.0 és HM51R V2.0 fejlámpák elektronikája eltérően van programozva az akkumulátor kímélése érdekében.
A grafikonok eltérő teljesítménycsökkentést és eltérő akkumulátor-élettartamot mutatnak magas (400 lm) és közepes (130 lm és 150 lm) üzemmódban.
Ha nem biztos a dolgában, a legegyszerűbb, ha kapcsolatba lép velünk. Szívesen adunk tanácsot telefonon vagy válaszolunk e-mailben a felmerülő kérdéseire.