Hogyan válasszunk fejlámpát futásra
Frissítve 2021.10.15.
Lelkes futó vagy, és egész évben futsz, az időjárástól és a napszaktól függetlenül? Benevezel hosszú állóképességi versenyekre, amelyek akár éjszaka is zajlanak? Vagy már ismered kedvenc napi útvonalaid minden kövét, és másként szeretnéd átélni azokat, a sötétség uralma alatt? Vagy csak este van időd futni? A sötétben való futás motivációja különböző lehet, és ha nem vagy hozzá szokva, a sötétben futás a személyes erkölcsöktől függhet. Tanácsot adunk, hogyan kezeld a sötétséget egy erős fejlámpa vagy zseblámpa segítségével.
Aleš Zavoral a Fenix HM65R-T fejlámpájával fut
Szabadidős futó
Ha csak egy kis testmozgást akarsz az egész hetes irodaszékben ülés után, és ehhez nincs szükséged speciális terepre, a sötétben futás sem lesz nehéz. Ha csak a városban vagy egy parkban indulsz neki, biztosan ki lesz világítva az út. Ilyenkor elég egy alap paraméterekkel rendelkező fejlámpa, vagy kompakt zseblámpa amit arra a pár percre amikor éppen szükség van rá, kézben is megtudsz tartani.
A könnyű futólámpák közül érdemes megemlíteni a Fenix HM23, HL15 vagy az újratölthető Fenix HL18R fejlámpákat. Nemcsak a fényerejük elegendő szabadidiős futáshoz, de értékelni fogjátok a súlyukat is, ami 100 gramm alatt van. Ráadásul a rugalmas és kényelmes, fényvisszaverő elemekkel ellátott pántoknak köszönhetően szépen tart a fejen és passzív biztonságot nyújt az úttesten vaó futáskor. A Fenix HL18R-T speciális pánttal rendelkezik, amelyet kifejezetten futók számára terveztek. A heveder 1 cm-rel szélesebb, és a gyártó egy Sport Fit System-et is hozzáadott egy forgó kerékkel, amely megkönnyíti a pánt hosszának beállítását.
Fenix HL18R-T amit minden futó értékel
Forgókerék a pánt beállításához
A kézi lámpának még csak nem is kell rendkívül erősnek lennie. Elég, ha 100 - 200 lumen teljesítményt kipréselsz belőle, amit számos ceruzaelem is teljesít. Ilyenek például a Fenix E12 V2.0, Fenix E20 V2.0 és mások. A CR123A akkumulátorok vagy a lítium-ion változatuk RCR123A is fenntartják a méret és a teljesítmény optimális arányát, amit futás közben értékelni fogtok. Például Fenix PD25 vagy Fenix E18R esetében. De megoldás lehet a megfelelő kapacitású beépített akkumulátoros lámpák egyike is, mint például a Fenix E09R. Mindenesetre válassz olyat, amelyet a mindennapi életben is használni tudsz, akár a mindennapi felszerelés részeként, akár vakáción, sátorépítéskor vagy kirándulásból késő este hazatérve.
Éjszakai terepfutás biztonságosan
Úgy döntöttél, hogy teljesen beleveted magad, és hetente többször futsz, akár az aszfalton kívül is? Minden bizonnyal érdekelni fog a megfelelő fénykibocsátás, az egyszerű töltés és természetesen a súly (ez egy olyan paraméter, amelyre a nők különösen odafigyelnek). De lesz más is: a fénysugár formája, időjárásállósága, vagy az áramellátás és a teljesítményszabályozás módja. Utóbbi kettőt nem szabad elhanyagolni, hiszen rajtuk múlik, hogy nem találod-e magad egyszercsak egy sötét erdő közepén, lemerült akkumulátorral.
Nehéz olyat találni, ami 100%-ban ideális, amely megfelelne mindenkinek, de az univerzális fejlámpák vonalát képviseli a Fenix HM50R V2.0 és Fenix HM51R Ruby V2.0 tölthető fejlámpa. Mindkettő könnyű, strapabíró duralumínium testtel, amely edzett műanyagból készült tartóban van elhelyezve, amely nem nyomja a homlokot, és fém csat segítségével van odaerősítve. Az RCR123A cserélhető lítium-ion akkumulátor egyszerűen tölthető a fejlámpákban modern USB-C csatlakozón keresztül. A maximum teljesítménye mindkettőnek azonos, 700 lumen. Ezt a módot azonban inkább kiegészítőként fogod használni, például ha idegen környezetben futva keresed a turistajelzést. A futók számára legmegfelelőbb közepes üzemmód a HM50R V2.0 esetében 130 lumen, a HM51R V2.0 esetében pedig 150 lumen. Ezzel a fénykibocsátással biztonságosan futhatsz aszfaltozott utakon és természetben.
Ebben az üzemmódban valószínűleg a teljesítmény szabályozásának módját fogod leginkább figyelembe venni. A HM50R V2.0 elektronikát használ meghosszabbított üzemidő funkcióval. A fejlámpa teljesítménye így fokozatosan, nem feltűnő lépésekben csökken, így van ideje a szemnek hozzászokni. Cseh ambasszádorunk, Radek Brunner is Fenix lámpával futja az ultramaratonok éjszakai részét, nemhiába hívjuk úgy ezt a fejlámpát, mint ami lefutja a Spatathlont.
Radek Brunner Fenix HM50R V2.0 fejlámpával a Spartathlon céljában
Húga a Fenix HM51R Ruby V2.0 állandó teljesítményszabályozással van felszerelve. Ezért az egyes üzemmódokban folyamatosan világít, amíg az akkumulátor bírja ezt a teljesítményt, majd automatikusan egy fokozattal lejjebb kapcsol. 150 lumenes futási móddal ez körülbelül 2,5 óra állandó fénykibocsátást jelent, ami a legtöbbünk számára elegendő az edzéshez. A kivétel a legmagasabb üzemmód, ahol a fokozatos teljesítménycsökkentés funkciója, hogy védjen a túlmelegedés ellen. A fejlámpa kicsi és kompakt teste nem tudja tartósan lehűteni a legmagasabb üzemmódok működése során keletkező hőt. Fényforrása a LED Cree XP-G3, melegebb árnyalatú fehér fénnyel a színek és formák jobb érzékelése érdekében. Ez különösen hasznos lehet nehezebb terepen, ahol így nem lep meg egy meredekebb lejtő vagy egy kiálló ág.
A Fenix HM50R viszont nappali fényárnyalatú diódával van felszerelve, ami valamivel hidegebb és szubjektíven nagyobb teljesítményérzetet kelt, amit különösen értékelnek a jól áttekinthető pályákon (utakon és gondozott ösvényeken) a futók. Ha érdekel a két fejlámpa közötti további különbségek, olvasd el összehasonlító cikkünket.
A Running2.cz ismert futói már tesztelték a HM51R eredeti verzióját, amely különösen a tartóssága, a kis súlya és a fehér fény melegebb árnyalata (semleges fehér) miatt tetszett nekik. Az új generációnál különösen nagyra értékelték azt a lehetőséget, hogy a fejlámpát egyszerűen levehetik a fejpántról, hogy például hirtelen leszálló köd esetén is használható legyen, amit alulról kell megvilágítani. Ezután vagy közvetlenül a kézben kell tartani a fejlámpát, vagy rögzíteni a ruhához vagy a hátizsákhoz a fém csattal.
Előtérben Michal Hrabec a Running2.cz-től Fenix HM51R Ruby V2.0 fejlámpával
A kézi zseblámpák általában olyan esetben jönnek jól, ha nem a sötétség miatt nem látunk jól. Ez összefügg a világítás szögével. Ez elsősorban a fényforrás és szemünk közti távolságot jelenti. Minél nagyobb a távolság a fényforrás és a szem között, annál jobban látsz magad elé a ködben. Igényesebb edzéshez vagy nehéz terepviszonyok között történő tájékozódáshoz javasoljuk, megfontolni az erősebb akkumulátorú, lehetőleg Li-ion alapú zseblámpákat. Kifejezetten az 18650-es vagy az újabb típusú erősebb és nagyobb 21700-ast.
A fenti lámpakategóriák közül a Fenix E28R-t 18650 újratölthető akkumulátorral ajánljuk, 3400 mAh kapacitással. Az egyetlen oldalsó gombbal történő egyszerű kezelés és a módok egyenletes eloszlása, amelyek közül a legmagasabb értéke 1500 lumen, lehetővé teszi a fényintenzitás kényelmes megváltoztatását az előtted haladó útnak megfelelően. A nagyobb teljesítményű 21700-as akkumulátor testvérével, a Fenix E35 V3.0-val van felszerelve, amely akár 3000 lumen fényárammal is büszkélkedhet. Viszont ezt tényleg csak ritkán fogod futás közben használni, például ha tájékozódni kell. Ebben segít a hosszú 240 méteres hatótáv.. Ha ugyanazokat az üzemmódokat választod éjszakai futásához, mint az E28R esetében, a 21700 Li-ion akkumulátor (5000 mAh) nagyobb kapacitása mellett hosszabb a világítási idő.
Bal oldalt Fenix E28R, jobbon az erősebb és nagyobb Fenix E35 V3.0
További választás lehet az alábbi zseblámpák egyike: Fenix LD30, PD35 V3.0 vagy PD32 V2.0, amelyek 18650 típusú akkumulátort használnak, vagy Fenix PD36 TAC, PD40 V2.0 vagy Fenix C7 21700 típusú elemmel. A világítási idő ennek megfelelően növekszik.
Hosszú éjszakai futáshoz és ultraversenyekhez
Ha rajongója vagy a hosszú terepversenyeknek, amelyek nagy része sötétben zajlik, akkor elegendő fényerővel és mindenekelőtt kitartással rendelkező lámpára kell gondolnod. A Li-ion 18650-nél vagy 21700-nál kisebb akkumulátorok használata a fejlámpában azt jelenti, hogy fel kell készülni a tartalék akkumulátorok menet közbeni cseréjére vagy a tartalék fejlámpa előhúzására. Lehet, hogy feleslegesnek tűnik a nagyobb teljesítmény, de az akkor jön jól ha kevéssé ismert vagy vad terepen futsz, ilyenkor a távolsági fények hasznosak lehetnek a gyors tájékozódáshoz.
Természetesen az erősebb akkumulátor nagyobb súlyt is jelent, így a választás alapkérdése az állóképesség kontra súly tengelyen lesz. A Fenix is igyekszik a lehető legnagyobb mértékben megfelelni a felhasználóknak ebben az irányban, és bár növeli a teljesítményt, sikerül csökkentenie ultraerős tölthető fejlámpáinak súlyát. Végül is a Fenix HL60R eredeti 167 grammos / 950 lumenéről elérte a 149 grammot / 1200 lument a Fenix HM61R Amber-nél, és a magnéziumötvözet használatának köszönhetően a 147 grammot / 1400 lument a Fenix HM65R-nél. Lehet, hogy egyes nők már tartanak ettől a súlytól, másrészt viszont futás közben szeretnének ilyen teljesítményt és biztonságérzetet kapni. Vevőink tapasztalatai azt mutatják, hogy ha futás előtt jól beállítják a fejlámpa pántjait, akkor a súly a törékenyebb futók számára sem okoz gondot.
Eddig a 21700-as akkumulátorral csupán a Fenix HM70R és a HP25R V2.0 rendelkezik. A fő előny itt is a jellemzően futásra használt módok (30 - 150 lumen) hosszú kitartási ideje vagy az 1600 lumenes maximális teljesítmény, ami már meghaladja az autók fényszórójának távolsági fényeit. Ez különösen akkor lehet hasznos, ha futás közben forgalmi utakat használsz, könnyen felhívod magadra a sofőrök figyelmét. Másrészt 206 grammos (HM70R) vagy 238 grammos (HP25R V2.0) súllyukkal már nem mindenkinek valók.
A kétszemű hatvanötös a távolsági fény és a széles világítószögű reflektor praktikus kombinációját kínálja. A széles reflektor 400 lumen maximális teljesítménye több, mint kényelmes világításként használható az éjszakai futás nagy részében. A fehér fény melegebb árnyalata ismét kiemeli a környezet színeit és formáit. Kiegészítésként bekapcsolható hozzá alkalamnként a fókuszált középpontú, nappali fehér árnyalatú távolsági fény. Mivel mindkét reflektor egyidejűleg bekapcsolható, a megfelelő intenzitású széles és távolsági reflektor egyedi kombinációja pontosan a Te igényeid szerint állítható be. A Fenix HM65R fejlámpát René Run Kujan ultrafutó is használja aktuális futólápájaként a minimaratonokon.
René Run Kujan a Fenix HM65R fejlámpával az egyik városi minimaratonon
A gyártó ennél a modellnél is készített egy futásra alkalmas különlegességet Fenix HM65R-T néven Sport Fit System pánttal. Különösen az igényesebb futók számára lesz érdekes, akik a magas fényáram és egyben a kényelmes viselet a fejen, feltétel a minőségi teljesítmény nyújtásának. Titus Ablorh márkanagykövetünk őt választotta az UTMB-n (Ultra Trail du Mont Blanc) való részvételére. Jól szolgálta a 10 000 méteres szintemelkedéssel a teljes 171 km-en.
Titus Ablorh befut a célba, UTMB 2021, ideje: 30:09:51
A Fenix HM61R Amber egyetlen reflektorral rendelkezik, amely azonban a modern Luminus SST-40 diódának köszönhetően akár 1200 lumen fényerőt is képes leadni. Fénymódjainak elrendezése futáshoz optimálisnak tűnik: 5 lumen - jelzőfény, látható vagyok z autóknak, 50 lumen - sima terep és aszfaltozott utak, 150 lumen - normál éjszakai futás erdei utakon, állandó 12 órás kitartással, 400 lumen - nehéz terep és versenyek, 1200 lumen - rövid távú tájékozódás vagy veszélyes terep, de ha csak 2 órára kell, akkor végig használhatod és élvezheted a futást, mint ha nappal lenne :) A fejlámpát a multifunkcionalitás jellemzi. A futás egyik kulcsfontosságú paramétere az, hogy könnyen eltávolítható a lámpatest a pántokról, és kézi lámpaként használható ködben vagy beláthatatlan terepen. Tökéletesen használható kerékpáron és egyéb sportágakban, valamint munkahelyi fejlámpának is.
Aleš Zavoral nagykövetünk nagyon gyorsan beleszeretett a Fenix HM61R Amber-be, amely ékes példája annak, hogy más tevékenységekben is használható. A prágai százasok mellett hosszú távú kerékpáros versenyeken is indul support nélkül. Például az Atlas Mountain Race 1145 kilométeres útvonalán, amely az egyik legnehezebb ilyen típusú non-stop verseny az afrikai kontinensen.
Aleš Zavoral a Fenix HM61R Amber fejlámpával, Atlas Mountain Race 2020
Kiegészítő biztonsági világítás
Az éjszakai futásnál is az a szabály, hogy ne csak lássunk, hanem főleg minket lássanak. A Fenix BC05R V2.0 újratölthető villogó praktikus kiegészítővé válhat. Eredetileg elsősorban kerékpárosoknak szánták, de a csomag tartalmaz egy csatot is, ami a fejlámpa hevederének hátuljára vagy más ruhadarabokra, hátizsákra rögzíthető.
Fenix BC05R az övtáska pántján, mint praktikus hátsó világítás futóknak
Lásd még a Fenix E-LITE újratölthető mini zseblámpát, a piros figyelmeztető dióda mellett fehér és kék fényt is használhatsz. Könnyedén rögzítheted hátizsákhoz, kabáthoz vagy sültössapkához műanyag csipesz segítségével.
Fontos paraméterek
Foglaljuk össze mégegyszer az összes fontos paramétert.
- méretek
- könnyebb fejlámpának elég ha csak egy fejpántja van, nehezebbnek jó ha van középső pántja is
- a fejlámpa súlypontjának úgy kell passzolnia, hogy ne csússzon le a fejen futás közben
- súly (minél könnyebb, annál jobb, ez persze az üzemidő kárára megy)
- fényáram
- 3-5 üzemmód szükséges, az ennél több már zavaró lehet
- jelzőfény (látható vagyok futás közben, és segít szürkületkor, sima terepen) 5-20 lumen
- futás aszfalton vagy belátható földúton – 20-100 lumen
- igényesebb terep (terepen való futáshoz, a kúp szélességétől függően 100-300 lumen, két módra osztható)
- boost (távoli fény, veszély elhárítása elvakítással) 300 - 1400 lumen
- mire nincs szükség: fehér villogó, vagy SOS jelzés
- mi az ami jól jöhet: piros jelző lámpa, amelyet a lámpa hátuljára vagy oldalára szerelhető, külön is megvásárolható. Ezenkívül a Fenix fényvisszaverő elemekkel ellátott pántokat kínál a legtöbb fejlámpán.
- 3-5 üzemmód szükséges, az ennél több már zavaró lehet
- kompakt méret
- minél több alkatrésze van egy lámpának, annál valószínűbb, hogy valami elromlik. Emiatt a külső akkumulátoros fejlámpák nem annyira alkalmasak futásra, a kábel általában minden gyártó fejlámpájának a leggyengébb pontja.
- fénysugár szélessége
- A legtöbb futó a közepesen széleset részesíti előnyben. A Fenix fő keskeny fénysugara előre irányul, a széles fényglória pedig közvetlenül előtted világítja meg az utat és a környéket, így látod, hová lépsz.
- A szélesebb alkalmas veszélyes és beláthatatlan terepen, ahol a perifériás látásnak is működnie kell.
- változtatható fénykúpszélesség: szükségtelen funkció, amely általában csak nagyobbá teszi a lámpa kialakítását, és hátrányosan mozdítja előre a súlypontot. Futás közben nem változtatod meg a kúp szélességét, mert eltereli a figyelmet. Egyes lámpák ezt kiegészítő oldalsó LED-ekkel oldják meg, amelyek megváltoztathatják a kúp szélességét.
- Kerüld a nagyon keskeny kúpú fejlámpákat, lehet, hogy hosszú a hatótávja, de mi értelme van, ha nem látod, hova lépsz.
- fejlámpa használata
- minél egyszerűbb legyen a ki-/bekapcsolás, és az üzemmódok váltása
- intuitívnak kell lennie a kapcsolásnak, hogy nehogy véletlenül kikapcsoljuk
- semmi automatika: kerüld az olyan lámpákat, amelyek maguk váltanak fénymódot a visszavert fénynek megfelelően. Ezek a rendszerek nem működnek megbízhatóan, és a legrosszabb időpontban vakítanak el, például ha ködben futsz, vagy elhalad egy szembejövő kerékpár mellett, autóval, vagy ha sűrű növényzetben futsz, ahol a fény visszaverődik a levelekről.
- hosszú futásnál szükséges lehet az akku cseréje, így jó ha könnyen ki lehet nyitni, eltávolítani és újat betenni, maminél van fordított polaritás elleni védelem. Gyakorold be előre.
- ne felejtsd el a lámpa hevedereinek beállítását előre begykorolni és futás előtt megfelelően beállítani
- A zseblámpa vezérlésével minden esetben korábban ismerkedj meg, ne a szezon főversenyének elején :)
- ellenállóképesség
- futásnál midnig fontos a vízállóság. A zseblámpának túl kell élnie egy párás zsebben. Ha rossz időben futsz, a vízhatlanság (azaz a vízbe merüléskor is ellenáll) is megfelelő, hogy még a heves esőzést is túlélje, vagy ha véletlenül a vízbe esne.
- ütésálló: normál futáshoz elegendő a műanyag kivitelezés, de hosszabb futáshoz a természetben lényegesen jobban megfelel az ütésálló alumínium kivitel
- üvegborítá: ásványi anyagú üveg amely ellenáll a törésnek és a karcolásnak. Tömítéssel, hogy ne folyjon át rajta a nedvesség. Ha formázott a fejlámpa, akkor nem tudod elkerülni a műanyagot, ami a modern, formázott reflektoros fejlámpáknál előfordul, célszerű jobban vigyázni rá, de egyébként kerüld a műanyag üveget, megkarcolódik. A Fenix fejlámpái ásványi üvegek, tükröződésmentes felülettel is rendelkeznek, ami növeli az üveg átlátszóságát (nem, ez nem trükk a magasabb eladásokhoz)
- áramellátás
- A Lithium-ion technológián alapuló akkumulátorok ma már általános szabványnak számítanak. A nagyobb teljesítményű lámpákhoz legalább 18650-es vagy 21700-as Li-ion akkumulátorokra van szükség, a könnyű, erős fejlámpák pedig RCR123A Li-ion akkumulátorokat használnak. Mindkét esetben a CR123A eldobható elemeket lehet használni tartalékként. Az integrált mikro-USB bemenettel rendelkező akkumulátorok gyakorlati fejlesztést jelentenek ebben a tekintetben. Közvetlenül kábelen keresztül tölthetők, és a klasszikus töltőt kizárhatod a teljes folyamatból. Ha viszont igazán jó teljesítményre van szükséged, válaszd az 18650-et és a 21700-at, ez nagyságrenddel eltér az AA/AAA elemtől és már az ára is nagyon kedvező, ezek ma a legfejlettebb akkumulátorok. Csak hogy ötletet adjunk, egy 18650 3500 mAh-s akkumulátor annyi energiát tartalmaz, mint négy AA elem, vagy tíz AAA elem és a 21700 ennél sokkat többet.
- Sok gondtól megkímélheted magad ha van a fejlámpán mikro-USB vagy USB-C töltőcsatlakozó. Az újratölthető zseblámpák nagyon jól működnek, futás után jó rögtön hozzászokni, hogy rátesszük a töltőre, hogy mindig maximálisan készen álljanak. Ultrafutáshoz válassz újratölthető lámpát, amiben cserélhetőek az akkuk, és legyen nálad tartalékban.
- Nem zárjuk ki a régi jó klasszikusokat - a mikroceruza (AAA) és ceruza (AA) elemeket. Minden benzinkúton megvásárolhatóak, így utazás közben könnyen cserélhető lesz. Ez a fő előnyük.